Katkin všemír

Наполеон торт – torta Napoleon

Podľa štúdií je Rusko vcelku populárne svojimi mnohoposchodovými dezertami. Jedným z mimoriadne obľúbených a historicky starších dezertov je aj tento koláč z vrstiev lístkového cesta a vanilkového krému. Obľúbený je aj v Taliansku a Francúzsku, pod označením ako tisícvrstvový koláč (napr. vo franc. mille-feuilles).

Lístkové cesto na tento koláčik v Rusku pečú v takej zjednodušenej verzii, ktorá ma docela zaujala. Ide o bleskové lístkové cesto, ktoré sa proste nafúkne a hotovo. Ja v kuchyni neznalá som neuverila, kým som to na vlastné oči neuvidela.

Na toto napufňané cestíčko v priemere 20cm potrebujeme

  • 700g hl. múky
  • 400g masla
  • 2ks vajkov
  • 1/2 čl soli
  • 1PL vínneho octa
  • 200ml ľadovej vody

Na vanilkový krém:

  • 1l mlieka
  • 200g cukru
  • 4ks vajkov celých, alebo 8ks žĺtkov
  • 50g hl múky a 50g kukurič. škrobu (Zlatý klas)
  • 200g masla
  • vanilka

Do mixéra šmarím múku s maslom a rozmixujem do mrveničky, ktorú vysypem na dosku a v strede kopčeka urobím jamku v podobe hniezda. V miske si vymiešam vajká+vodu+soľ+ocot a vylejem do urobeného mrveničkového hniezda. Vy znalí viete, že to takto nenechám a vymiesim si cesto, ktoré si rozdelím na 10-12 rovnakých kúskov. Narobím si z nich guľky a zabalené vo fólii ich nechám v chladničke aspoň hodinku.

Vanilkový krém už tiež vieme robiť ako ozajstní profíci, ale pre nás jednoduchých ľudí s mizernou pamäťou, si to zopakujeme. Takže, mlieko nalejem do rendlíka a zohrejem tesne pod bod varu. Nesmie vrieť! Nechám ho tak dve minútky odstáť a za ten čas si vyšľahám vajcia s cukrom (ja to robím nad mliekom, aby sa mi vplyvom pary rýchlejšie rozpustil cukor. Potom pridám múku so ZK a postupne po troške prilievam mlieko za nustáleho miešania, čím temperujem vajká. Je to veľmi dôležité, aby sa mi nespravila praženica. Keď mám teploty vyrovnané, vlejem krém naspäť do hrnca a uvarím hustejší puding, do ktorého dám kúsky masla, vanilkovú pastu a vymiešam hladký krém. Ten prikryjem fóliou, aby sa mi nevytvorila šupka a nechám vychladnúť. Pre obzvláštnenie rada pridávam do krému tak 2 PL koňaku, alebo likéru. Je to mňamka.

Cesto je akurát pripravené a každú guľku rozvaľkám na asi 2mm plát. Vykrojím si kruh (20cm) a poprepichujem ho vidličkou. Zvyšný okraj nechám na plechu tiež a pečiem ich asi 10 – 15 minút pri 180°C podľa toho, akú máte trúbu a hrubé pláty. No proste do zlatova.

napufňané!

Keď mám všetky komponenty vychladené, tak pekne vrstvím cesto s krémom a nakoniec natriem krém na celý povrch koláča.

Nechám to 2 hodinky v chladničke a nakoniec celý povrchový krém obalím nadrvenými zvyškami cesta. Potom to nechám pekne stuhnúť aspoň 12 až 24 hodín, aby sa krém dokonale vsiakol do cesta. Pred podávaním sa môže vrch ozdobiť šľahačkou a čerstvým ovocím.

Síce nemám ešte deti, ale za to mám mlsný jazyk a chlapa, ktorý je rovnako nedočkavý a keď je doma, snorí mi v kuchyni. Preto vždy robím trošku viac a čakanie na koláčik si uľahčujeme takýmto rýchlym minutím zvyškov. V tomto prípade som pridala aj kulagu, ktorá mi ostala z predošlých receptov a šľahačku.

Dodatok k tomuto receptu. Nakoľko je situácia s pandémiou taká aká je, koláčik som robila z presne polovičnej dávky s priemerom 10cm. Plnú porciu by sme dvaja jedli asi týždeň.