Soda bread
Z Islandu som preplávala na ostrov Spojeného kráľovstva a Írska. Mnoho receptov, tradičných a typických jedál majú rovnakých, alebo s menšími úpravami, ale stále sa tu nájdu aj tie úplne typické pre jednotlivé krajiny. Začnem teda Írskom a jeho úplne najtradičnejším chlebíkom zo sódy. Pečie sa na Saint Patrick’s Day a jeho roky siahajú do hlbšej histórie, nakoľko to bol lacný a rýchly spôsob, ako dať chlebík na stôl.
Pravý originál pôvodný chlebík, ktorý si aj teraz upečiem, obsahuje iba múku, cmar, soľ a sódu bikarbónu. V moderných verziách si do neho pridávajú aj masielko, cukor, vajko, kandizované ovocie, orechy, kúsky čokolády a pod. Ja si však ctím tradície a preto ostanem pri pôvodnej klasike.
Na jeden bochník ide:
- 250g bielej pšeničnej múky + 250g celozrnnej pšeničnej múky
- 1čl soli
- 1čl sódy bikarb.
- 400ml cmaru
Pointa je, že sóda reaguje s kyselinou mliečnou v cmare a vytvára v ceste bublinky. Preto by sa cesto nemalo príliš miesiť. Takže si len rukami spojím dané ingrediencie a bachnem to na pekáč s papierom na pečenie. Nasleduje vyrezaný kríž, ktorý v minulosti slúžil ako symbol zahnania diablov a ochranu domu. Zároveň pomáha prepiecť celý stred chlebíka, preto je to veľmi dôležitý krok.
Pečie sa pri teplote cca 190°C 35-45 minút (test špajle). Ak by chytal vrch, treba ho len prikryť alobalom.
Najlepší je ešte teplý s chrumkavou kôrkou, potretý masielkom a lekvárom. To je u nich to „the best“.
A musím uznať, že to nieje špatné. A moc mi chutil aj keď som si z neho spravila hrianky s maslom a cesnačikom.