Prinsesstårta
Od tetušky z Jankovej práce som dostala čerstvé mlieko, vajcia, smotanu z farmy a od uja Vlada pravý marcipán. Dokonalé suroviny tvoria dokonalý dezert a preto tento zázrak, ktorý je tradičným reprezentantom Švédskeho kráľovského stola, získal naše srdcia, ale že okamžite!
Pôvodný recept sa prvýkrát objavil v kuchárskej knihe Prinsessornas kokbok z roku 1948, ktorú vydala Jenny Åkerström, učiteľka troch dcér princa Carla, vojvodu z Västergotlandu. Torta sa pôvodne volala grön tårta (zelená torta), dostala však meno prinsesstårta, pretože si ju spomínané princezničky (Margaretha, Märtha a Astrid) obzvlášť obľúbili.
Takže, ideme na to! Na formu veľkosti 20-22cm treba
- 4 vajká
- 100g cukru (originál píše 225g, ale zalepil by sa mi mozog)
- 70g škrobu (kukuričný, zemiakový)
- 70g hladkej múky
- 1čl PDP
- 50g roztopeného masla
Na vanilkový krém:
Niekto dáva jednu, niekto dve vrstvy. Ja som dala dve vrstvy a tak som si vzala
- 500ml mlieka
- 5žĺtkov
- 100g cukru
- 40g ZK
- cca 30-40g masla
- vanilku
- + 500ml šľahačky
V úplne prvých verziách sa džem, alebo ovocie nedávalo, no časom sa tam pridal a to bol výborný nápad, lebo s ním je to úplne vycibrené. Tradične sa dáva malinový a ideálne domáci. Ja som si uvarila za hrsť mrazených malín, do ktorých som primiešala dve čl hustého džemu, ktorý pridal trošku sladkosti a hutnejšej konzistencie.
Celé to zavŕši cca 400g marcipánu. Je dôležité ho tam dať, lebo dodá tú fantastickú mandľovú príchuť a nakoľko sa vaľká na tenko, vôbec nemáte pocit presladenosti, ale práve naopak, úžasne sa spojí so šľahačkou pod ním.
Dobre, dosť som sa rozkecala, takže najprv si uvarím krém. Kým sa mi zohrieva mlieko, si vymiešam žĺtka so ZK a cukrom, ktoré pomaly temperujem horúcim mliečkom. Následne ich vlejem naspäť do hrnca a uvarím puding, do ktorého hodím kúsky masla a vanilkovú pastu. Puding prikryjem fóliou, aby sa mi nevytvorila kožtička a dám vychladiť.
Teraz si urobím úžasné nadýchané piškótové cestíčko. Čiže žĺtka s polkou cukru a roztopeným maslom vymiešam do bledej peny. Bielka si vyšľahám s druhou polkou cukru a soľou do pevného snehu, ktorý nastriedačku jemne vmiešavam s preosiatou múkou, škrobom a PDP k žĺtkam. Pečiem to pri teplote 160°C asi 25 minút a nechám vychladnúť.
Kým mi všetko chladne, prichádza čas na farbenie marcipánu. Kúsok som si odlomila a nafarbila na ružovo, lebo z neho bude ružička. Zvyšok išiel na bledozeleno, ale tiež som si kúsoček odlomila a pridala ešte tmavšiu zelenú na lístočky. Pri farbení nezabúdajte na rukavice a hlavne sa toho nebáť. Je to ako hranie sa s plastelínou a zvládnu to aj deti. Ja som akurát žiadne nemala po ruke, tak som sa musela pohrať sama 🤷♀️… No a šup s tým do chladničky.
Keď mám všetko takto pripravené, aj šľahačku vyšľahanú, idem stavať. Najprv si musím rozkrojiť piškótu na tri pláty, s tým že ten horný zbavím vrchu a trošku ho nožom upravím do takého kupolovitého tvaru.
Mám vo zvyku piškóty trošku navlhčiť, aj keď nie sú suché, ale dodá to takú lahodu. Preto som ich štetcom potrela mliekom s troškou šľahačkovej smotany. Na spodný plát dám najprv poriadnu vrstvu malinového džemu a na neho polku vanilkového krému.
Opäť ide piškóta s druhou polkou krému, na ktorý dám doslova kopec šľahačky.
Na ňu ide posledný tenký piškótový plát a zase šľahačka. Ňou ale potriem aj celý koláčik a dám stuhnúť do chladničky.
Zatiaľ si vyrobím ružičku s lístkami a vyvaľkám marcipán na tenký plát.
No a ním už len pekne obalím koláčik, ozdobím a poprášim práškovým cukrom, tak, ako sa to má. No a hotovo.