La Provence, francúzsky jazýček
Každá kuchyňa má svoje špecifické čaro. Talianska, ázijská, francúzska, slovenská… Sama neviem, ktorej by som dala hodnosť najlepšia. V každom prípade, ako člen gurmánskej rodiny s vybraným jazýčkom, viem oceniť chute všetkých krajov. Dnes padlo za obeť Francúzsko aj so svojou provensálskou arómou. Dámy a páni, predstavujem Vám
Ratatouille casserole
O tejto zeleninovej dobrote počul už asi každý z nás. Je mnoho spôsobov ako ho pripraviť, no koreň chutí sa moc nelíši. V minulosti som robila ratatouille skôr typickým tradičným spôsobom, čiže na panvici alebo v hrnci zmiešané všetky suroviny, korenie, bylinky a šup na tanier. Ako príloha k stejkom, rybkám, či len tak posypané syrom, je vynikajúci. Po pozretí rozprávky s rovnomenným názvom v hlavnej úlohe s potkanom, som opäť dostala chuť na túto pochúťku. Tento krát však podľa pixar receptúry v spojení s prezentáciou úžasného francúzskeho šéfkuchára Bruna Albouze. Keď dokonalosť, tak dokonalosť. Poďme teda na to.
Suroviny na omáčku:
- 1 cibuľa
- 2 mrkvy
- stonkový zeler (dala som z neho 2 tie paličky)
- za lyžicu masla a olivového oleja
- podľa chuti množstvo cesnaku. Tak cca 2-3 strúčiky
- 1 žltá, 1 červená a 1 zelená paprika
- 1 plechovka šúpaných krájaných paradajok
- lyžička provensálskeho korenia, soľ, čierne korenie
- pár lístkov čerstvej bazalky
Suroviny na vrch:
- 1-2 žlté cukiny, resp. tekvice podľa veľkosti
- 1 – 2 cukiny podľa veľkosti
- 1- 2 baklažány podľa veľkosti
- paradajky
- zmiešaný olivový olej, strúčik cesnaku, tymián, soľ, čierne korenie na potretie.
Na začiatok si opečiem žltú, červenú a zelenú papriku. Ideálne na ohni, alebo v trúbe. Kto je nedočkavý ako ja, tak ju nakrájanú iba orestuje na panvici. Taktiež si nakrájam všetky suroviny do omáčky na malé kocečky a zeleninu na vrch si nakrájam na rovnako hrubé kolečka. Zeleninu sa taktiež snažím nájsť približne rovnako širokú.
K opečenej paprike si do panvice prihodím nakrájanú cibuľu, cesnak, mrkvu, zeler, maslo, olej a dusím do mäkka. Potom pridám konzervu s paradajkami, soľ, korenie, provensálske bylinky a chvíľku varím, aby sa mi krásne spojili všetky chute. Hotovú zmes nalejem do mixéra, prihodím 5-6 lístkov bazalky a poriadne zmixujem do famóznej omáčky. Tú následne vylejem do zapekacej misy a na vrch striedavo naukladám kolieska zeleniny. Vrch potriem olejovou zmesou s korením a soľou, prikryjem a pečiem aspoň 90 minút (kto má trpezlivosť a čas, tak aj dve hodiny) na 150°C, potom odkryjem a zapekám ďalších 45 minút na 190°C. Hotovo!


Janíčko zo zvyškov zeleniny spravil smotanovú omáčku na spôsob sviečkovej, nakoľko sa k zeleninke podáva dusené hovädzie.

A čo by to bolo za obed bez dezertu. Nakoľko je ratatouille tradičné sedliacke jedlo, chcela som k tomu prispôsobiť aj koláčik. Takže to jednoznačne vyhráva:
Tart au fromage frais
Je to niečo ako francúzsky cheesecake s nenormálnou maslovoorgazmickou chuťou. Pri tejto fantázii som sa inšpirovala úžasnou Juliou Child z knihy Umenie francúzskej kuchyne, ktorú som si vyžobronila na Vianoce.
Nezdržujem, píšem:
Korpus sa robí tradičné sladké krehké cesto Pâte sablée, ktoré je s vajíčkom, alebo bezvajíčkové cesto v recepte na galetku, ale môže byť aj lístkové cesto, ktoré som aj použila, nakoľko mi jedno ležalo v chladničke a pýtalo sa ma, kedy ho zjem.
Na plnku potrebujem:
- 250g cream cheese( ja som dala mascarpone, lebo sa ho nevieme dojesť, ale výborná je aj ricotta, ktorá má menej tuku. Najbližšie dám asi aj viac toho creamcheesu, lebo toto mi prišlo málo)
- 120g zmäknutého masielka
- 2/3 hrnčeka kryštálového cukru
- 2 vajíčka
- štipku muškátového oriešku
- vanilka
Všetky suroviny zmiešam do hladkej konzistencie a tým je to vybavené. Do tartového plechu opatrne vysteliem lístkové cesto, na ktoré vylejem plnku. Pečiem tak cca 25-30 minút na 190°C. Teda tak do zlatova. Počas chladenia koláčik troška splasne, ale to vôbec nevadí. Na famóznosti mu neubudne, hoci ocino chodil okolo neho a furt sa ma pýtal, čo je to za omeletu.


Bon appetite!