Kvæfjordkake, alebo aj Verdens beste (najlepší na svete)
Od roku 2002 si tento najlepší koláč na svete nesie symbol národného Nórskeho koláča, ktorý je pomenovaný podľa obce Kvæfjord. Je tvorený maslovou piškótou s krehkou pusinkou, posiatou mandľovými lupienkami, a plnený lahodným creme diplomat. Toľko k faktom a teraz sa opäť ponorím do tejto sladkej dokonalosti…
Na žĺtkový piškótový korpus:
- 4 žĺtka
- 4PL mlieka
- 150g múky
- 100g cukru (na mňa to bolo moc sladké, takže určite menej)
- 1čl PDP
- 150g masla
Na snehové cesto:
- 4 bielka
- 100g cukru
- štipka soli
- lupene mandlí
Na creme diplomat:
- 500ml mlieka
- 50g cukru
- 2PL škrobu
- 4 žĺtka
- vanilka
- +250ml šľahačky
Najprv si upečiem cestíčko. Začnem šľahaním masla s cukrom, ku ktorým pridám žĺtka a mlieko. Stále šľahám a šľahám až prišľahám múku s PDP. Hotové cesto rozotriem na plech – v receptoch píšu pre tieto pomery veľkosti 25×35, alebo 30×40. Záleží, ako hrubé cesto chceme. Následne si vyšľahám bielka s cukrom a soľou, ktoré vykydnem rovnomerne na žĺtkovú piškótu. Navrch nasypem mandličky a pečiem to cca 25 – 30 minút pri teplote 180°C. Tento typ piškóty je hutnejší a priznám sa, že mne predsa len viac chutí mäkká nadýchaná verzia klasickej piškóty, ale oni v každom recepte mali túto, tak vyskúšať treba všetko.
Hotový korpus nechám vychladnúť a zatiaľ si vyrobím krém diplomat. Je to vlastne spojenie klasického vanilkového creme patissiere s vyšľahanou šľahačkou. No ak toto neznie ako dokonalosť, tak už asi nič.
Takže, uvarím si žĺtkový krém, ktorý už vieme robiť ako profíci. Čiže, kým sa mi zohrieva mliečko, vymiešam si žĺtka s cukrom a škrobom. Keď mi začne mliečko peniť, odstavím ho a za neustáleho miešania ho postupne po lyžiciach prilievam k vajíčku. Keď sa mi všetko pekne spojí, vylejem krém naspäť do hrnca a varím do zhustnutia. Nakoniec pridám vanilkovú pastu (ak ho nevaríme s pravou vanilkou) a prikrytý fóliou ho dám vychladiť. Ideálne je preto tento krok spraviť hneď na začiatku, alebo deň vopred. Ako správnej blondíne, dychtivej po tomto koláči, mi to samozrejme vtedy nenapadlo. V každom prípade už vychladnutý creme patissiere zmiešam s vyšľahanou šľahačkou a máme hotovo.
Koláč sa robí tak, že sa korpus rozreže na dve polovice a na jednu polku (snehom dole) nanesiem krém, ktorý prikryjem druhou polkou (snehom hore). Aaaaaa hotovo. Krém je mierne tekutý a steká po krajoch. To je vporiadku, ono by to tak malo byť. Vrch si väčšinou zdobia ovocím v tvare Nórskej vlajky.
Nieje tajomstvom, že tieto typy dezertov milujem úplne že najviac a vtedy nepoznám rodinu. Nikomu som z neho nedala a zožrala som ho celý. Dobre, Janko mal kúsok, ale to sa neráta. Bol fantastický!!