Katkin všemír

Galaktoboureko vs. Bougatsa

Dva názvy, dva dezerty, ale jeden spoločný základ, ktorému stačí malý prídavok, aby vytvoril tieto odlišné unikáty. Na prvý pohľad vyzerá ako taká Grécka verzia krémešu, ale to len zdanie klame 🙂 Tak poďme piecť priatelia.

Nakoľko sme v Grécku, potrebujeme úžasné, tenunké filo cesto a roztopené masielko na potieranie každého plátu. Opäť pripomínam, že s ním treba šikovne pracovať, lebo rýchlo schne a prestáva byť tak poddajné. Receptík je na rozmery pekáča 25×35 a treba jedno 450g balenie cesta (12 plátkov) a asi 200g masielka. Ja som robila dva polovičné pekáčiky, tak aby Vás fotky nezmiatli 😁

Na plnku

  • 125g krupice
  • 100g cukru pre galaktoboureko a 150-200g pre bougatsu
  • 1l mlieka
  • 4 vajká
  • vanilka
  • 50g masla
  • štipka soli

Plnka sa varí veľmi jednoducho. Tesne pred zovretím mlieka s masielkom, soľou a cukrom, sa pridá do hrnca krupica a uvarí sa hustý krupičkový puding. Keď mierne vychladne, pridajú sa vajcia a vanilková pasta. Vezme sa pekáč, dobre sa vytrie masielkom a postupne sa položí 7 plátov cesta, pričom každý plát sa dobre potrie masielkom. Potom sa vyleje krupičková plnka a opäť sa položia pomaslené pláty – 5ks. Vrch sa tiež potrie maslom a ešte pred pečením sa narežú do vrchných plátov cesta štvorce. Nakoniec sa pokropí vodou a pri teplote 170°C sa pečie asi 50 minút, resp. do zlatova.

Pri Bougatse sa do plnky môže pridať aj čerstvý syr typu ricotta, alebo sa zvykne robiť klasický žĺtkový puding. Nechá sa vychladnúť a pred podávaním sa posype práškovým cukrom so škoricou.

Čo sa týka galaktoboureka, ten sa po upečení bohato poleje sirupom, ktorý som si uvarila z hrnčeka cukru, hrnčeka vody, citrónovej šťavy, škorice a lyžičky ružovej vody. Vďaka tomuto sirupu chytí príjemnú aromatickú šťavnatosť a s kopčekom šľahačky mi odpálilo deklíček. Ja som si ho ešte posypala nasekanými pistáciami a konečná 😀