Katkin všemír

Dobos torta

Dnes je pre nás maslový krém pri pečení samozrejmosťou, no v čase Dobosa ešte vôbec neexistoval. Zákusky sa totiž plnili vareným krémom, zdobili šľahačkou a maslo sa využívalo len na prípravu slaných jedál. Povráva sa, že slávny krém Dobošovej torty vznikol chybou kuchárskeho učňa, ktorý do maslového základu nasypal miesto soli cukor. Dobos krém ochutnal a pridal do neho ešte kakao. Z „pokazenej” masy sa tak zrodil základ slávnej torty, ktorú cukrár József C. Dobos predstavil na výstave v Budapesti – Országos Általános Kiállítás v roku 1885, ktorej sa zúčastnil aj cisársky pár František Jozef I. a cisárovná Alžbeta-Sissi. Po víťazstve a obrovskom úspechu tejto cukrárskej novinky sa Dobošova torta rozšírila po celej Európe a stala sa nepostrádateľnou súčasťou slávností a plesov.

Ku koncu života sa József Dobos rozhodol darovať recept budapeštianskemu spolku cukrárov a výrobcom medovníkov (Budapesti Cukrászok és Mézeskalácsosok Ipartestülete) pod podmienkou, že ho sprístupnia každému záujemcovi. A tak, drahí moji priatelia, mám tú česť Vám predstaviť pravú originál receptúru Dobosovej torty.

Na korpus, ktorý sa skladá zo 6 piškótových ciest s 22cm priemerom, potrebujeme:

  • 6 vajkov – žĺtka a bielka zvlášť
  • 100g práškového cukru (50g+50g)
  • 100g polohrubej múky
  • 35g masla

Na jeho jedinečný krém:

  • 4 celé vajíčka
  • 200g práš. cukru (pozn.pre mňa – stačí aj 120g, lebo my až tak nesladíme, čím bola pre nás sladšia, ale každý si vie osladiť podľa svojich chutí)
  • 17g vanilínového cukru
  • 235g masla
  • 35g kakového prášku
  • 35g kakaového masla
  • 200g kvalitnej čokolády

Na karamelovú polevu:

  • 150g cukru
  • 8g masla
  • 3PL vody

plus mleté orechy na boky torty.

Ako prvé si upečiem piškóty. 6 žĺtkov si vymiešam s 50g práš. cukru do bleda. Taktiež si vyšľahám bielka s druhou polkou cukru do pevného snehu, ktorý zmiešam so žĺtkami. Terazky preosejem múku, prilejem roztopené maslo a zľahka premiešam. Cesto rozdelím na 6 rovnakých plátov a pečiem pri teplote 180°C do zlatova asi 7 minút (5 až 10 podľa trúby).

Kým mi korpusy chladnú, prichystám si krém. V horúcom parnom kúpeli miešam vajká s práškovým cukrom, kým sa nespoja a cukor sa nerozpustí. Potom vajká odstavím a šľahám do krásnej nadýchanej bledej peny. Maslo si vymiešam s vanilínovým cukrom, pridám kakao, kakaové maslo a nakoniec roztopenú čokoládu. Túto kakaovomaslovú zmes vmiešam do vajíčkovej peny a miešam, kým mi nevznikne úžasný nadýchaný čokoládový krém.

Stavba: Krém si opticky rozdelím na 6 častí. 5 piškótových plátov vrstvím potretým krémom, ktorý nanesiem aj na boky a ozdobnou cukrárskou špičkou spravím 20 zdobených špirál. Originál je totiž rozdelený na 20 rovnakých trojuholníčkov. Ja som nemehlo, takže som bola šťastná, že sa mi podarilo 12 😀

Nechám aspoň hodinku zatuhnúť v chladničke a potom ozdobím boky torty nasekanými orechami.

Kým mi torta tuhne, pripravím posledný krok. Karamelové trojuholníčky. Do kastróla si nasypem cukor s vodou a na strednom ohni varím karamel. Keď sa mi spraví krásna jantárová farba, pridám maslo, miešam do ich spojenia a odstavím. Karamel nechám 1 minútku postáť a vylejem ho na šiesty piškótový korpus. Šikovne rozotriem, lebo karamel rýchlo tvrdne a hneď krájam na trojuholníky, lebo keď zatvrdne, bude sa veľmi ťažko krájať a hlavne bude praskať.

Vychladnuté plátky ukladám na stuhnuté krémové zdobenie. Posledný maslový kúsok vytlačím do stredu torty a hotovo!

tip: Pre uľahčenie podávania, je dobré si tortu nakrájať pred uložením karamelových trojuholníčkov.

Dobošky z cukrárne tiež patria medzi dezerty, ktoré fakt nemusím. Ale táto je neskutočne fantastická. Opäť Vás prosím, používajte kvalitné suroviny, ako poctivé smotanové maslo a kvalitnú čokoládu, miesto margarínu a divných lacných čokolád. Je to absolútne neporovnateľné!