Aşure / Ashure – Noemov puding
Podľa legendy a neoficiálnej histórie, je táto kaša najstarším dezertom sveta. Traduje sa, že keď Noe pristál so svojou archou na hore Ararat, jeho rodina uvarila na oslavu toto jedlo z posledných zásob, ktoré im ostali – rôzne obilniny, orechy, sušené ovocie… Turecké a Balkánske rodiny si na pamiatku tejto udalosti varia Ashure najmä na sviatky a Nový rok a rozdávajú ho rodine či priateľom, bez ohľadu na náboženstvo, ako symbol mieru a lásky. Recepty sa líšia podľa regiónov, ale základ je pomerne rovnaký. Takže si vezmú veľký hrniec, do ktorého môže ísť pšenica, jačmeň, ryža, fazuľa, cícer, rôzne ovocné šťavy, melasa z granátového jablka, sušené ovocie, ako sú marhule, slivky, ďatle, figy, hrozienka, rôzne orechy – mandle, pistávie, lieskovce, vlašáky, píniové orechy, ďalej sezam, pomarančová alebo citrónová kôra, aníz, škorica, kardamón, muškátový oriešok, voda z kvetov ruží, či pomarančov, a pod.
Sladí sa cukrom a na vrch sa tradične sypú nasekané orechy, škorica a semená granátového jablka.
A tak som si takýto puding uvarila aj ja. Zmes strukovín je dobré nechať aspoň 8 hodín boptnať. Vzala som si zmes na hŕstkovú polievku, ktorá obsahuje strukoviny aj jačmenné vločky a nechala cez noc vo vode. Ráno som túto zmes prepláchla čistou vodou, polievku som postavila na oheň a asi 1 a pol hodiny varila. Potom som pridala už uvarený cícer, mix sušeného ovocia a orechov, pomarančovú šťavu s nastrúhanou kôrou, škoricu, cukor, melasu z granátového jablka a vodu z kvetov pomaranča. Kašu som varila ďalšiu pol hodinku. Niektoré recepty si radi pridávajú aj mlieko so škrobom, pre pudingovejšiu chuť a konzistenciu, ktorú ale má kaša aj sama o sebe.
Vrch som si pekne posypala podľa ich tradície a teda ochutnala.
Je to veľmi zaujímavá chuť, ktorá je pre naše jazýčky dosť atypická, nakoľko nie sme zvyknutí na sladké variácie strukovín. Keď sa však povznesiem nad klapky, je to dobré a chápem, že si to radi varia. Určite odporúčam pridať aj kopček šľahačky, s ktorou to chytí smotanovú ľahkosť.
Aşure je veľmi sýty a plný bielkovín, zdravých tukov, sacharidov a vlákniny. Preto si ho najradšej varia práve v zimnom období. Ak radi experimentujete a skúšate nové jedlá, tak keď si budete variť hŕstkovú polievočku, skúste si trošku odobrať a spravte si túto sladkú variantu. Len tak zo zvedavosti 😁