Kozunak / Kozinjak / Cozonak…
Bulharsko, Rumunsko, Srbsko, Moldavsko, Sev. Macedónsko, Grécko… Celý Balkán si pečie túto tradičnú, sviatočnú buchtu s históriou až do starovekej antiky a temného stredoveku. Samozrejme každá má už svoju špecifickú vizáž a chute, ale základ je viac menej rovnaký.
Takže na jednu takúto buchtičku upečenú vo forme na biskupský chlebík, som si vzala
- 250g múky
- 150ml mliečka
- 40ml oleja
- 20g roztop. masla
- 1-2PL cukru
- soľ
- vajko (ja nedávam, popr. dám žĺtko)
- citrónová a pomarančová kôra
- polka droždia
Macedónci pridávajú do cesta hrozienka a pletú ho do podoby našej vianočky, nakoľko u nich je názov odvodený od slova Kosa/koca, čo znamená vlasy a preto ho pletú ako vrkoč.
Niektoré krajiny pridávajú do cesta orechy, rum, vanilku, lokum… A niektoré si ho vyslovene plnia rôznymi plnkami, pr. makovou, kakaovou, no najčastejšie práve orechovou.
A tak som si vzala
- 80g mletých orechov (použila som lieskovce)
- 30g práš. cukru
- 1 riadnu PL kakaa
- 1 bielko
- soľ
- farebné sračky – vážne mi to takto prekladal ujo google vo všetkých receptoch😂
Najprv som si klasicky vypracovala kysnuté cestíčko, ktoré hodinku až hodinku a pol pekne kyslo. Potom som ho rozdelila na dve polky, ktoré som vyvaľkala, natrela plnkou, zošúľala, splietla a vložila do vymazanej formy. Nechala som to ešte tak pol hodinku kysnúť a potreté maslovajcom piekla pri teplote 180°C asi 45 minút (keď už chytal vrch, som ho prikryla alobalom).
No a ešte k plnke. Tam sa len vyšľahá bielko, do ktorého sa všetko pekne vmieša (okrem lokumu). Takto urobená plnka sa natrie na rozvaľkané cesto a na vrch sa nahádže nakrájaný lokum.
Po upečení som koláčik ešte potrela roztopeným masielkom a nechala trošku vychladnúť.
Poviem tak, že lokum ako taký mi moc nesedí, ale v tejto buchte s kakavkovoorechovou plnkou bol absolútne fantastický. Dodal tomu presne takú tú Balkánsko-tureckú atmosféru do domácej babkinej kuchyne 😀