13 dezertov – Vianoce v Provance
Monako je druhý najmenší štát na svete, ležiaci na juhu Francúzska, kúsok od Provensálska, ktoré značne vplýva na Monackú kuchyňu. Najviac to cítiť na Vianoce, kedy si tiež plnia stoly tzv. 13timi tradičnými pochúťkami, ako v spomínanej provensálskej oblasti. Tieto sladkosti symbolizujú Ježiša a 12 apoštolov, ako korunováciu ich náboženstva. Neexistuje presný zoznam, ale majú 6 povinných zložiek:
Prvé 4 predstavujú štyroch mendiantov – žobravých mníchov, čím majú evokovať náboženské rády, ktoré zložili sľub chudoby. Patria sem vlašské a lieskové orechy, ktoré reprezentujú Augustiánov, sušené figy Františkánov, mandle Karmelitánov a hrozienka Dominikánov.
5.ty povinný koláč je sladká brioška la pompe à l‚huile d‚olive a 6.ty je nougat noir a nougat blanc.
Potom sa tradične dáva na stôl čerstvé ovocie, ako sú jablká, pomaranče, hrušky, ale aj sušené ovocie, napr. ďatle, figy, slivky, kandizované ovocie, najmä melón, rôzne želé cukríky a predovšetkým nesmie chýbať tradičná populárna cukrovinka Calisson. V neposlednom rade milujú aj čokoládu, sušienky navette a pod.
Toto je základ provensálskeho vianočného stola, ktorý nám doma tiež veľmi učaroval.
Tak tu je pár receptov, ak by ste dostali chuť na trošku provensálska.
Pompe à l’huile d’olive
Na 1 takýto kúsok som si vzala
- 125g múky
- 5g čerst. droždia
- 1 balík cukru s citrónovou kôrou + pomarančová kôra
- štip. soli
- 4PL olivového oleja
- 1/2PL vody z kvetov pomaranča
- 50ml vody
Cesto sa robí ako klasické kysnuté, ktoré sa nechá hodinku kysnúť. Potom sa vyvaľká na kruh, alebo ovál hrubý cca 1,5cm, urobia sa zárezy v podobe listu a opäť sa nechá asi hodinku kysnúť. Pred pečením sa môže potrieť mliekom a potom šup s ním do trúby s teplotou 180°C na asi 10-15 minút (po vložení do trúby sa ešte navlhčí rozprašovačom s vodou, aby mal peknú chrumkavú kôrku). Po upečení sa potrie troškou olivového oleja a nechá sa vychladnúť.
Je to fantasticky vláčne, mäkké cesto s príjemnou exotickou arómou a sladkou chuťou. Natrela som si to masielkom ako vianočku a raňajky jak na sviatky.
Calisson
Táto ovocná mäkká cukrovinka nás absolútne dostala do kolien. Je to ako príjemný citrusový marcipán, ktorý už len obaliť v čokoláde a mám dokonalé salonky.
Na pár skúšobných kúskov ide
- 100g mandľovej múky
- 30g práškového cukru
- 1čl vody z kvetov pomaranča
- 100g kandizovaného melónu
- 10g kandizovanej pomarančovej a citrónovej kôry
Na cukrovú polevu ide pomer 10g bielka+50g práš. cukru. (mne na tých pár kúskov stačila asi polovička)
Samotné sukrovinky sa pripravujú rýchlo a ľahko. Všetko sa nahádže do mixéra a ten už si urobí svoju prácu, kým nevznikne hutná pasta. Tá sa dá do formy vystlanej papierom na pečenie tak, aby bola pasta vysoká 1cm. Zakryje sa to fóliou a nechá ideálne na noc v chladničke. Potom sa špeciálnou formičkou v tvare mandle vykrajujú cukríky, ktoré sa zdobia cukrovou polevou. Tá na povrchu prirodzene zaschne a cukrovinky sa môžu podávať. Ja som si cukor prispôsobila a tieto pomery nám veľmi vyhovujú, nakoľko je samotná pasta príjemne sladkokyseľkavá a cukrová poleva dodáva sladkú bodku.
Nougat
Recept na Nougat blanc (biely nugát)je podobný ako na tvrdý turrón, ktorý som robila pred nedávnom. Tento som si ale sviatočne omočila do čokolády a konečná…
Ale pridávam aj recept na Nougat noir (čierny nugát)
Na malý kúsok som si opražila 50g nelúpaných mandlí v 180°C vyhriatej trúbe cca 8 minút. V rajničke som si rozpustila 50g medu s 1PL cukru a keď dosiahol teplotu 125°C, pridala som mandle. Chvíľu som ich ešte takto varila, pridala som štipku soli a vykydla do formy, aby mal nugát hrúbku 1 a pol cm. Nechá sa trošku vychladnúť, ale ešte teplý sa nakrája na malé kúsky, kým nestvrdne.
Osobne som ale maniak na ten biely, nakoľko som aj ako decko fičala na tureckom mede s orechmi. Keď sa ešte obalí do čokolády, dovidenia dopočutia.